Twenty Days in The Paradise (II)
First Steps behind The Airport,
Our Rented Car
and
The Drive to St. Leu
In the course of waiting for our baggage I began feeling the climatic change. Maybe the air conditioner in the baggage room did not work so well as it was in the airport hall. I felt myself like to be in a warm greenhouse with a very high relative air humidity. My light sweeter and skinny anorak became to be useless. The baggage came to us with no troubles. Yet a short stop in toilet and we were passing through an automatic door out of the airport´s building. Except for Venda and after more than ten hours we three had the chance to satisfy the smoking needs again at last! We were staying at a shadow of the roofed platform in front of the airport´s building and me, Karel and Robert were lightening their cigarettes after the forced long fast. In the same time we did not cease looking around our immediate surroundings.
Almost I would say that maybe it was the real sparrow. As a child I could observe many sparrows of two species in Prague, Czech republic. But gradually as I was getting older and older somehow sparrows began to be more and more rare to see. Perhaps they removed to Reunion where they have been prosperous very well. I could see them as at the sea level in towns, on beaches as higher in the mountains, for example at our visit of Piton de la Furnaise (The Peak of the Furniture in English) the volcano. But I am not going to overrun my narration. Let´s go back to the place where me and Karel waited for our boys and the rented car.
The boys came back to us after a short time. We took our baggage and removed to the parking lot. Our rented car stood in a row of other vehicles. It was a black Dacia Duster. The Sun was high in the clear sky and the parking lot gave no shadow. Yesterday we were under quite different thermal conditions! The average temperature in Czech republic at the beginning of January was some 5 degrees of Centigrade. Yes, no frost, no snow, no ice there but suddenly to be exposed to 27 up to 30 degrees of Centigrade from one day to another in the open parking lot in front of the airport building in Reunion was like to remove from a freezing box to a burning furnace! More we were tired after the long journey though I must say that my tiredness was suppressed by the fact that I was where I was and by all the new and unusual things around me. A while before than we loaded the baggage in the car and got in it I made to catch some photos with my smart phone including the photo of the face of the Roland Gaross Airport´s building which I could view of very well from the parking lot.
There was more than 30 degrees of Centigrade in the car as we took our seats in it but a while later Venda started its motor and thus an air conditioner too so that the cabin became more could. We needed to cover a distance of some 50 km long to St Leu the small town laying on the south west coast. The task seemed to be easy till the boys switched the GPS system on. It said to us that our highway from St. Denis to St. Leu was closed in one section for a fall of big boulders and then it was necessary to use a bypass. It meant to use a narrow road zigzagging higher in slopes up and down, i.e. the much longer way to our goal. Besides we could suppose that the bypass would be clogged by other vehicles and we were expected by the owner of our apartment. It seemed we would not be in time there. And the task to transport us to the place was resting with its full weigh on Venda. He was tired in the same way as the rest of our crew but unlike us he had to drive. Here I must write that Venda has been an excellent driver and as usual he managed the drive to St. Leu brilliantly.
Whether we have traveled with Venda behind a wheel to anywhere in Czech republic or to somewhere in abroad I have always occupied the seat next to him. This held true of Reunion too. Often the drive was getting slower because of the denser traffic and it resembled a drive on a toboggan. Most of us Robert suffered from continuous serpents up and down causing that he felt to vomit but two or three stops on the road helped to restart the balance system in his cerebellum. The stops were useful to all our crew. Venda could take a rest from driving the car and we three others could light a cigarette in the fresh air. More the two or three resting places high in slopes gave various and unusual views of green ravines among steep rocky walls deep under us as well as views of the Indian ocean. I was quite fascinated with the panoramas! Also one stop on our way solved out our problems with the owner of our apartment waiting for us. Robert was successful in calling her so that she was informed we would be late a bit. First we stopped at a gasoline pump with a nonstop shop in which boys bought something to drink so that we could compensate the faster losses of body liquids under the hot furnace like conditions. In the course of the drive often we passed by rocky walls covered with various exotic vegetation. From time to time I could glance a plant species known to me at the genus level at least but many of the growths fused to me in one mess of various green hues in places decorated with flowers of manifold forms and colors. Most of all, I must admit, I was searching for flowers of orchids. But no big flower of an exotic orchid species came to my sight. I was influenced with Robert and Venda. They were in Reunion two or three years ago and they told about a lot of orchids they could see there. Their claim was so suggestive to me that I supposed orchids to see in every step. Simply I thought, on the base of their remarks, that the orchids occurred in the island both in culture and in wild. My previous visits of subtropical islands (Corsica, Tenerife, Madeira and Sicily) showed me no exotic orchid species cultivated together with other tropical plant species in gardens or in public places in towns or in villages. Well then my suppose to be able to see big exotic flowers of the orchids in the tropical Reunion did not seem to be so bad to me. Nevertheless this idea was wrong at the first glance. Of course, I counted with unoriginal orchid species coming from other parts of the tropical world, I thought of the introduced species. I would not have been surprised so much to see for instant some species of the generi of Dendrobium, Cattleya or Phalaenopsis in cultivation. The demands for their free cultivation seemed to be ideal to me but I could not glanced nothing like that at the first contacts with the Reunion terrain.
The Czech Version
Dvacet dní v ráji (II)
První kroky za letištěm,
naše pronajaté auto
a
jízda do St. Leu
Během čekání na zavazadla jsem začínal pociťovat klimatickou změnu. Možná, že klimatizace v zavazadlové místnosti nefungovala tak dobře jako v letištní hale. Měl jsem pocit, jako bych byl ve vyhřátém skleníku s vysokou relativní vzdušnou vlhkostí. Lehký svetr a kožená bunda se stávaly zbytečnými. Zavazadla k nám přišla bez potíží. Ještě krátká zastávka na toaletě a procházeli jsme automatickými dveřmi z letištní budovy. Až na Vendu a po více než deseti hodinách, jsme my tři měli konečně znovu možnost uspokojit své kuřácké potřeby! Zůstali jsme ve stínu zastřešené plošiny před letištní budovou a já, Karel a Robert jsme si po vynuceném dlouhém půstu zapalovali cíga. Současně jsme se nepřestávali rozhlížet po bezprostředním okolí.
Občas jsem fotil. Chvilku jsem věnoval pozornost místnímu ptačímu druhu podobnému vrabci, který opodál mne bez bázně hopkal, pátraje po něčem k snědku na mramorové podlaze plošiny. Měl jsem se s tímto ptačím druhem setkávat během celého pobytu na ostrově. Zdálo se, že je nejběžnějším a nejhojnějším ptákem, jakého jsem tam měl možnost vidět.
Skoro bych řekl, že to možná byl opravdový vrabec. Jako dítě jsem v Praze, v České republice, mohl pozorovat mnoho vrabců. Postupně ale, jak jsem stárnul, začali být vrabci k zahlédnutí stále vzácnější. Možná se přestěhovali na Reunion, kde se jim daří velice dobře. Viděl jsem je jak na úrovni moře ve městech a na plážích, tak i výše v horách, např. při návštěvě vulkánu Piton de la Furnaise (česky Vrchol pece). Ale nehodlám vyprávění předbíhat. Vraťme se na místo, kde jsme s Karlem čekali na kluky a na pronajaté auto.
V autě bylo víc než 30 st. C, když jsme se v něm usadili, ale o chvíli později nastartoval Venda motor, a tím i klimatizaci, takže se kabina ochladila. Potřebovali jsme urazit vzdálenost nějakých 50 km do St. Leu, městečka na jihozápadním pobřeží. Zdál se to být snadný úkol, dokud hoši nezapnuli GPS-ku. Sdělila nám, že dálnice ze St. Denis do St. Leu je v jednom úseku uzavřená pro pád velkých balvanů, tudíž, že je nezbytné použít objížďky. To znamenalo použít úzkou silnici klikatící se výše ve svazích nahoru a dolů, tj. mnohem delší cestu k našemu cíli. Navíc jsme mohli předpokládat, že cesta bude ucpána jinými vozidly a očekávala nás majitelka apartmánu. Zdálo se, že tam nebudeme včas. A úkol na místo nás dopravit spočíval plnou vahou na Vendovi. Byl unavený stejně jako zbytek naší posádky, ale na rozdíl od nás musel řídit. Tady musím napsat, že Venda je excelentní řidič a jako obvykle zvládl jízdu do St. Leu brilantně.
Ať s Vendou za volantem cestujeme kamkoliv v České republice či někam v zahraničí, vždy zaujímám sedadlo vedle něj. Tohle platilo i na Reunionu. Jízda se často zpomalovala kvůli hustší dopravě a podobala se jízdě na toboganu. Neustálými zátočinami nahoru a dolů trpěl nejvíc z nás Robert, což způsobovalo, že mu bylo na zvracení, ale pár zastávek cestou pomohlo restartovat rovnovážnou soustavu v jeho mozečku. Zastávky byly užitečné pro celou posádku. Venda si mohl orazit od řízení auta a my tři ostatní jsme si mohli zapálit cígo na čerstvém vzduchu. Navíc těch pár odpočívadel vysoko ve svazích poskytovalo rozmanité a neobyčejné vyhlídky na zelené rokliny mezi strmými skalnatými stěnami hluboko pod námi, jakož i vyhlídky na Indický oceán. Těmi panorámaty jsem byl zcela fascinován! Jedna zastávka vyřešila také naše problémy s majitelkou apartmánu, která na nás čekala. Robertovi se jí podařilo dovolat, takže byla informována, že se trochu zpozdíme. Nejdřív jsme stavěli u benzínové pumpy s nonstop obchodem, kde kluci zakoupili něco k pití, abychom mohli kompenzovat rychlejší ztrátu tělních tekutin za podmínek horké pece. Během jízdy jsme často projížděli kol skalních stěn porostlých rozmanitou exotickou vegetací. Čas od času jsem letmo zahlédl rostlinný druh, který jsem znal aspoň na úrovni rodové, avšak mnohé z těch porostů mi splývaly v jednu změť různých zelených odstínů, místy dekorovaných květy rozličných tvarů a barev. Musím přiznat, že nejvíc ze všeho jsem pátral po květech orchidejí. Ale žádný velký květ exotického druhu orchideje mi na dohled nepřišel. Byl jsem ovlivněn Robertem a Vendou. Byli na Reunionu před dvěma či třema roky a vyprávěli o spoustě orchidejí, které tam mohli vidět. Jejich tvrzení bylo pro mne tak suggestivní, že jsem předpokládal spatření orchidejí na každém kroku. Prostě jsem si myslel, na základě jejich poznámek, že orchideje se na ostrově vyskytují v kultuře i v divočině. Předešlé návštěvy subtropických ostrovů (Korzika, Tenerife, Madeira a Sicílie) mi neukázaly žádné exotické druhy orchidejí pěstovaných spolu s jinými tropickými druhy v zahradách nebo na veřejných místech ve městech či na vesnicích. Tudíž se mi předpoklad moci spatřit velké exotické květy orchidejí na tropickém Reunionu nezdál být tak špatný. Přesto byla tahle myšlenka na první pohled chybná. Ovšem, že jsem počítal s nepůvodními druhy orchidejí, pocházejícími z jiných částí tropického světa, myslel jsem na druhy zavlečené. Nebýval bych tolik překvapen při spatření některých druhů z rodů orchidejí, např. Dendrobium, Cattleya nebo Phalaenopsis v kultuře. Požadavky na jejich volné pěstování mi připadaly ideální. Avšak při prvních kontaktech s reunionským terénem jsem nic takového zahlédnout nedokázal.
Žádné komentáře:
Okomentovat