pondělí 1. srpna 2016

The English Version

Three Days In Moravian Beskydy The Range

Ježůvka The Preserved Habitat at Vsetín The Town
The Fig.1: Gymnadenia conopsea the orchid, a part of its inflorescence in more detail.
Ježůvka the preserved habitat at Vsetín the town, Moravian Beskydy the Range.
6.9. 2016. The photo was taken with my smart phone, Samsung Galaxy, S7.

The Part Three/ The More Detailed Exploration of The Meadow
The Fig.2: Gymnadenia conopsea, a whole view of the orchid. Ježůvka the preserved habitat
at Vsetín the town, Moravian Beskydy the Range. 6.9. 2016. Samsung Galaxy, S7.

There are a lot of meadows in this world and each of them is an authentic composition of various herbs growing together. Each of them is a specific ecosystem with its specific inhabitants from the animal kingdom.
Usually the right meadows are the matter of open habitats exposed to the full sunshine. If I may exaggerate a bit then I would say that a forest or a wood is in fact a meadow, too, because its trees are analogies to grasses forming meadows. Then the meadow is a miniature forest in which tall or lower kinds of grasses correspond with the trees forming a base of a sylvan growth.
The Fig.3: The most abundant orchid species, as you can
see on this picture, was Gymnadenia conopsea.
Ježůvka the preserved habitat at Vsetín the town,
6.9. 2016. Samsung Galaxy, S7.

But unlike the trees the grassy growth is much more tolerant to the light penetration. The grasses are so fine and slim that neither the highest density of its individuals screen the soil which it grows out from. Yes I know there is so called the light forests allowing the Sun rays to penetrate more to the ground under the trunks of their trees with the more abundant composition of their herbaceous floors but in general the grasses are much more kind to the light penetration than the trees. This is why seed of various other species of the plant kingdom have a chance to germinate and to continue on in their growing in the grassy medium. Then the meadow is much more willing to share its place in the Sun with many other herbs than the forest is able to do it.

Of course, there are various kinds of meadows and not all of them are so tolerant to share their places in the Sun with other species of grasses but with their own species. I am not going to enumerate concrete kinds of the meadows here, you can do it by yourself, or you can recall various kinds of the meadows you have seen so far with no respect of whether they have been in your country or anywhere else throughout the world.

The most democratic meadows are the mountainous ones I would say. Their species diversity is astounding, breathtaking. I could spend all hours long in the meadow of Ježůvka the habitat at Vsetín the town and yet I could not be sure of that if I could describe all the plants growing together there.
The Fig.4: Two spikes of G. conopsea in more detail.
Ježůvka the preserved habitat at Vsetín, Moravian
Beskydy the Range. 6.9. 2016. Samsung Galaxy, S7.


Often the plant compositions of the mountainous meadows consist of some species of Orchidaceae the family among many other plant species. As you have known already, the orchids were our main goal in the course of our stay at Moravian Beskydy the Range. And the meadow in the slope of Ježůvka the preserved habitat exceeded all our expectations from this point of view. Even though the orchid topic were dominant in our plans I tried not to omit more species belonging to other families, the most marked or the most often at least (I will publish some of them in next parts). Simply said, if you focus your attention on a detail on a picture then you cease seeing its other components. But you can change the two modes as you need to get the more complex knowledge of the object of your exploration. This has been what I have tried to do during our field trips or what I have still learnt to do better and better.

In Ježůvka the habitat we found and photo-documented several orchids of which two species were quite new to me and to my two companions as well. First I could see and examine our rare orchid Gymnadenia conopsea  in wild. It was the most numerous orchid of all we could see in the magical slope. According to botanists this species has three subspecies in my country but I do not want to go into details. My experiences with this species are too fresh so that I could judge exactly if my plants belong to G. conopsea subsp. conopsea or to G.c. subsp. montana or to G.c. subsp. densiflora. But there are no doubts that the orchid on my photos is Gymnadenia conopsea. Maybe there will be an expert among you who will be able to identify my plants of this species at the subspecies level.
The Fig.5: A part of G. conopsea inflorescence in more detail. You can see a mash of its
floral morphology: purple long spurs, scrolled ovaries and pink/white tepals with no purple
points, blotches or lines on them.
Ježůvka the preserved habitat at Vsetín the town, Moravian Beskydy, 6.9. 2016.
Samsung Galaxy, S7.

Once, a long time before I had read an interesting article in a number of the Biological Papers, one of our biological magazines. It was devoted to the influences of the cosmic rays from the outer Universe (an explosion of a distance supernova for example) on the species diversity here on the Earth. Authors of the article pointed out to the fact that the mountainous slopes and valleys had the best expositions to the Sun rays as well as to various kinds of the cosmic rays with the higher mutation effects to the living organisms inhabiting the regions of the higher altitudes. The idea was very interesting to me. The mountains as the natural mutation labs in which the more often frequencies of origins of new living forms of various taxonomic values could explain all the mountainous generosity.
The Fig.6: Also we recorded a few of Platanthera bifolia
plants growing in the meadow nearby the sylvan edge.
The plants were smaller, not so stout as the ones we had
seen in Pluskovec the hill in that morning.
Ježůvka the preserved habitat, 6.9. 2016. Samsung Galaxy,
S7.

I have had no idea of that if this interpretation of the mountainous rich species diversity (with the plants at least!) has been right or not till this time. Maybe a next search will show more. But let´s back to the meadow in the mountainous slope called Ježůvka at Vsetín the town.

The grasses forming a base of the meadow of the habitat we visited to have been typical of a very fine consistence as well as of a light green/yellow coloration. And just in this very fine grassy medium first I could meet next orchid I had known in theory till that time. Hardly we made several careful steps in the meadow my two hounds turned my attention to a new plant they registered a couple meters above me. They could not identify the plant but they could guess its relationship with Orchidaceae the family. A while later I could confirm their assumption and I could state that the plant was Traunsteinera globosa, my first one in wild. Not on a picture in a botanic book but rightly in front of my eyes.
This species was not abundant in Ježůvka the habitat. Though we examined the whole meadow from down to up we found three plants only. Of course, we could omit next plants of this species within the locality but it was sure that T. globosa grew there in a very sporadic way only.

To be continued

The Czech Version

Tři dny v Moravských Beskydech

Chráněná lokalita Ježůvka u Vsetína

Část třetí/ Detailnější průzkum louky

Na světě existuje spousta lučin a každá z nich je osobitou skladbou různých bylin rostoucích pospolu. Každá z nich je specifickým ekosystémem se specifickými obyvateli z říše živočišné.
Pravé louky jsou obvykle záležitostí otevřených stanovišť vystavených plnému slunečnímu svitu. Smím-li trochu přehánět, pak bych řekl, že les či lesík je vlastně taky louka, protože stromy jsou obdobami travin tvořících louky. Louka je tedy jakýsi miniaturní les, v němž vysoké nebo nízké druhy travin odpovídají stromům tvořícím základ lesního porostu.
The Fig.7: The same plant of P. bifolia as it is on the previous picture. The plant started
flowering from down to up.
Ježůvka the preserved habitat at Vsetín the town, Moravian Beskydy the Range.
6.9. 2016, Samsung Galaxy, S7.

Avšak na rozdíl od stromů travnatý porost je mnohem tolerantnější k průniku světla. Trávy jsou tak jemné a štíhlé, že ani nejvyšší hustota jejich jednotlivkyň nezastiňuje půdu, z níž vyrůstají. Ano, vím, existují tzv. světlé lesy, které slunečním paprskům umožňují pronikat více k zemi pod kmeny jejich stromů s bohatší skladbou bylinného patra, ale všeobecně jsou trávy mnohem laskavější k pronikání světla než stromy. Proto semínka různých jiných druhů z říše rostlinné mají šanci v travnatém médiu klíčit a dál růst. Louka je tedy mnohem ochotnější sdílet své místo na slunci s jinými bylinami, než je toho schopen les.
The Fig.8: Our (my) first Traunsteinera globosa the orchid. This finding was especially joyful
to me. But we found three plants of this species only in this habitat.
Ježůvka the preserved habitat at Vsetín the town, Moravian Beskydy the Range.
6.9. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Ovšem, že existují rozmanité druhy luk a ne všechny z nich jsou tak tolerantní, aby sdílely své místo na slunci s jinými druhy travin, než s vlastními. Nehodlám tu vypisovat konkrétní typy lučin, to si můžete udělat sami nebo si můžete vzpomenout na různé sorty luk, které jste až dosud viděli, bez ohledu na to, zda jsou ve vaší zemi či kdekoliv jinde na světě.

The Fig.9: Small flowers and buds in a part of inflorescence
of Traunsteinera globosa in more detail.
Ježůvka the preserved habitat at Vsetín the town,
Moravian Beskydy the Range. 6.9. 2016.
Samsung Galaxy, S7.
Řekl bych, že nejdemokratičtější louky jsou ty horské. Jejich druhová rozmanitost je ohromující, beroucí dech. Mohl bych strávit celé dlouhé hodiny na louce lokality Ježůvky u Vsetína a přece bych nedokázal popsat všechny rostliny, které tam rostou pohromadě. Mezi mnoha jinými rostlinnými druhy sestává jejich skladba často z některých druhů čeledi vstavačovitých (Orchidaceae). Jak už víte, orchideje byly v průběhu pobytu v Moravských Beskydech naším hlavním cílem. A louka ve stráni chráněné lokality Ježůvky přesáhla z tohoto hlediska všechna naše očekávání. I když bylo téma orchidejí v našich plánech dominantní, snažil jsem se neopomíjet další druhy, které patří do jiných čeledí. Alespoň ty nejnápadnější nebo nejčastější (zveřejním některé z nich v dalších dílech). Prostě řečeno, zaměříte-li svou pozornost na detail na nějakém obraze, pak přestáváte vidět jeho ostatní složky. Můžete však oba tyhle mody měnit, jak potřebujete, abyste získali složitější znalosti o předmětu vašeho průzkumu. Tohle je to, co se pokouším během našich terénních výletů dělat či to, co se pořád učím dělat lépe a lépe.

Na lokalitě Ježůvka jsme našli a fotodokumentovali několik orchidejí, z nichž dva druhy byly pro me i pro mé dva společníky zcela nové. Poprvé jsem mohl vidět a prohlížet si ve volné přírodě naši vzácnou orchidej pětiprstku žežulník (Gymnadenia conopsea). Byla to nejčetnější orchidea ze všech, které jsme mohli v té kouzelné stráni pozorovat. Podle botaniků má tenhle druh v mé vlasti tři poddruhy, ale nechci zacházet do detailů. Mé zkušenosti s tímto druhem jsou příliš čerstvé, abych dokázal přesně určit, jestli mé rostliny patří k poddruhu pětiprstka žežulník pravá (G.c. ssp. conopsea) nebo k poddruhu pětiprstka žežulník horská (G.c. subsp. montana) či k poddruhu pětiprstka žežulník hustokvětá (G.c. subsp. densiflora). Možná bude mezi vámi nějaký expert, který bude schopen určit mé rostliny tohoto druhu na úrovni poddruhu.
The Fig.10: Open marginal flowers in the inflorescence of Traunsteinera globosa in more detail.
Ježůvka the preserved habitat at Vsetín the town, Moravian Beskydy.
6.9. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Kdysi dávno jsem četl jeden článek v Biologických listech, jednom z našich biologických časopisů. Věnoval se vlivu kosmického záření z vnějšího vesmíru (např. výbuch vzdálené supernovy) na druhovou rozmanitost tady na Zemi. Autoři článku poukazovali na fakt, že horské svahy a údolí mají nejlepší expozici vůči slunečnímu záření a také vůči různým druhům kosmického záření s vyššími mutačními efekty na živé organizmy, jež tyto vyšší nadmořské výšky obývají. Ta myšlenka mne velmi zaujala. Hory jako přírodní mutační laboratoře, v nichž častější frekvence vzniků nových živých forem o různých taxonomických hodnotách mohly by vysvětlovat veškerou tu horskou štědrost.

Nemám dodnes žádnou představu o tom, je-li tenhle výklad horské bohaté druhové rozmanitosti (alespoň u rostlin!) správný či ne. Možná, že nějaký další výzkum ukáže víc. Ale pojďme zpět k louce v horské stráni zvané Ježůvka u Vsetína.

Trávy tvořící základ louky lokality, kterou jsme navštívili, jsou typické velmi jemnou konzistencí a svým světle zelenožlutým zbarvením. A právě v tomhle velmi jemném travním médiu jsem se mohl setkat s orchideou, kterou jsem do té doby znal jen teoreticky. Sotva jsme v louce udělali několik opatrných kroků, moji dva ohaři obrátili mou pozornost k nové rostlině, kterou zaznamenali pár metrů nade mnou. Nedokázali ji určit, ale dokázali vytušit její příbuznost s čeledí vstavačovitých (Orchidaceae). O chvíli později jsem mohl jejich předpoklad potvrdit a mohl jsem konstatovat, že rostlina je hlavinka horská (Transteinera globosa), moje první ve volné přírodě. Ne na obrázku v nějaké botanické knize, ale přímo před mýma očima. Tento druh nebyl na Ježůvce hojný. Ačkoliv jsme louku prohlíželi zdola nahoru, našli jsme jen tři rostliny. Ovšem, že jsme mohli další rostliny tohoto druhu na lokalitě opominout, ale je jisté, že hlavinka horská (T. globosa) tam rostla pouze velice sporadicky.

Pokračování příště

Česká verze popisků k obrázkům:

Obr.1: Orchidea pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea), část květenství detailněji. Chráněná lokalita Ježůvka u Vsetína, Moravské Beskydy. 9.6. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Obr.2: Celkový pohled na orchideu pětiprstku žežulník (G. conopsea). Chráněná lokalita Ježůvka u Vsetína. 9.6. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Obr.3: Nejhojnějším druhem orchideje, jak můžete na této fotografii vidět, byla pětiprstka žežulník (G. conopsea). Chráněná lokalita Ježůvka u Vsetína, Moravské Beskydy. 9.6. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Obr.4: Dvě květenství pětiprstky žežulníku (G. conopsea) detailněji. Chráněná lokalita Ježůvka u Vsetína, Moravské Beskydy. 9.6. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Obr.5: Část květenství pětiprstky žežulníku (G. conopsea) detailněji. Můžete vidět změť její květní morfologie: nachové dlouhé ostruhy, zkroucené semeníky a růžovo bílé tepaly bez nachových teček, skvrn či linek. Chráněná lokalita Ježůvka u Vsetína, Moravské Beskydy. 9.6. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Obr.6: Také jsme zaznamenali několik málo rostlin vemeníku dvoulistého (Platanthera bifolia) rostoucích na louce poblíž lesního okraje. Rostliny byly menší a ne tak statné jako ty, které jsme viděli toho dopoledne na kopci Pluskovci. Chráněná lokalita Ježůvka. 9.6. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Obr.7: Tatáž rostlina vemeníku dvoulistého (P. bifolia) jako na předešlém obrázku. Rostlina začínala kvést zdola nahoru. Chráněná lokalita Ježůvka u Vsetína, Moravské Beskydy. 9.6. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Obr.8: Naše (má) první hlavinka horská (Transteinera globosa). Tenhle nález byl pro mne obvzlášť radostný. Ale na lokalitě jsme našli jen tři rostliny. Chráněná lokalita Ježůvka u Vsetína, Moravské Beskydy. 9.6. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Obr.9: Malé květy a poupata v části květenství hlavinky horské (T. globosa) detailněji. Chráněná lokalita Ježůvka u Vsetína, Moravské Beskydy. 9.6. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Obr.10: Rozvité okrajové květy v květenství hlavinky horské (T. globosa) detailněji. Chráněná lokalita Ježůvka u Vsetína, Moravské Beskydy. 9.6. 2016. Samsung Galaxy, S7.

Žádné komentáře:

Okomentovat