neděle 18. ledna 2015

Cersei and Tyrion Lannister´s in my imagination.
The English Version

Tyrion and Cersei in My Imagination

A brother and a sister. She´s graceful and treacherous like a bog. He´s a dwarf and an outsider of all the Lannister´s family. Their mutual relationship is no walk in the pink garden. They don´t trust each other. Though Tyrion is small and ugly his mind is very inteligent and much more beautiful than his appearance. Thanks to it he can be charming, funny and convincing.
Cersei loves Jamie, her second own brother. Their secrete love (the incest in fact) gives a son to them, his name is Jeoffry. Officially he´s considered to be the right son of Robert Baratheon, the King and the husband of Cersei the Queen.
You all, the fans of the Martin´s The Game of The Thrones know very well what I´m writting about above.

The Czech Version

Tyrion a Cersei v mé představivosti

Bratr a sestra. Ona je půvabná a zrádná jako bažina. On je trpaslík a outsider Lannisterovy rodiny. Jejich vzájemný vztah není žádnou procházkou v růžové zahradě. Vzájemně si nedůvěřují. I když je Tyrion malý a ošklivý, jeho mysl je velmi inteligentní a mnohem krásnější než jeho vzhled. Díky tomu umí být okouzlující, vtipný a přesvědčivý.
Cersei miluje Jamieho svého druhého vlastního bratra. Jejich tajná láska (vlastně incest) jim dává syna, jmenuje se Jeoffrey. Oficiálně je považován za právoplatného syna Roberta Baratheona, krále a manžela královny Cersei.
Vy všichni, fandové Martinovy Hry o Trůny, velmi dobře víte o čem výše píši. 

Žádné komentáře:

Okomentovat